Pages Menu
Categories Menu
HTML5 – ciekawostki

HTML5 – ciekawostki

Strony internetowe od zarania dziejów są programowane w języku html, jego najnowsza wersja to html5. Jest udoskonalony tak aby strony były mobilne. Jego podobieństwo do standardu xhtml jest wielce widoczne. Dlatego jeśli miałeś styczność z xhtml to z całą pewnością poradzisz sobie z html5. Oznacza to, że html5 dopuszcza w strukturze znane kody z wersji xhtml.

Co nowego w wersji html5?

Html5 jako nowa wersja xhtml postawiła na optymalizację języka i pozbyła się atrybutów oraz znaczników. Atrybuty i znaczniki, które usunięto były przestarzałe, a na ich miejsce wprowadzono zupełnie nowe. Istnieje możliwość wyposażenia kodu programistycznego w atrybuty i znaczniki ze wcześniejszych wersji. Natomiast zaleca się stosowanie tych nowych. Użytkownik, który zna poprzednie wersje znaczników i atrybutów na pewno poradzi sobie z nowymi, będzie również mile zaskoczony. Niektóre atrybuty i znaczniki znane z poprzednich wersji zostały po prostu zmodyfikowane – z całą pewnością szybko zgłębisz wiedzę z ich konstrukcji.

Html5 działanie najnowszej wersji języka stron internetowych

Html5 jest oparty o analizy istniejących już witryn w sieci internetowej www. Twórcy html5 postawili na uniwersalność standardu. Wyznaczyli więc definicje tego jak dany kod, dobrze lub źle zapisany, ma być zinterpretowany przez przeglądarki internetowe. Taki sposób komunikacji między kodem a przeglądarką, powoduje umiejętność zachowania się przeglądarki w każdej z napotkanych w kodzie źródłowym informacji.

Szczęście dla mniej nauczonych czy złowroga przyszłość?

Niestety takie rozwiązanie wiąże się z możliwością przepuszczania błędnie napisanych kodów przez programistów, którzy zoptymalizowali tak przeglądarki, że wykonuj nawet kod napisany niepoprawnie. Miejmy jednak nadzieję, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, gdzie pseudo programista stworzy kod, który wymknie spod jego kontroli.